Dieta Odchudzanie

Umiar rzecz święta

W obecnych czasach istnieje dużo (prawie) wszystkiego. Ze zwróceniem uwagi na słowo “prawie”, gdyż zazwyczaj nie mamy kilku rzeczy za dużo, np.:

  • nie mamy mamy dużo czasu,
  • wciąż nie mamy za dużo pieniędzy,
  • na deficyt szczęścia, też współczesny człowiek wciąż narzeka, gdyż ciągle ma go za mało. itd.

Lecz istnieją sfery życia, gdzie jest nadmiar. Nie we wszystkich krajach i nie we wszystkich grupach społecznych, lecz w większości społeczeństw świata, ogólnie rzecz biorąc, możemy stwierdzić, że jest na przykład nadmiar żywności.

Spożywanie, jedzenie jest przyjemnością, z którą prawdą na ogół wszyscy się zgodzą. nadmiar jest pułapką w społeczeństwach bogatych, gdzie istnieją ogromne nadwyżki artykułów spożywczych, w porównaniu z potrzebami, problemem staje się nadmiar, jak również i umiar. Każdy z nas chciałby jeść z przyjemnością i jednocześnie umiarem, lecz jak tego dokonać ?

Umiar jest sztuką, którą każdy indywidualnie musi w sobie wypracować. Nie jest to rzecz łatwa, gdy nasz wzrok wciąż podsycany jest pokusami kulinarnymi, serwowanymi naszym oczom, w każdej chwili i w każdej sytuacji. Lecz pocieszające jest to, iż umiar chociaż jest sztuką, jednak jest możliwy do wypracowania.

Warto jest wsłuchać się w sygnały, jakie wydaje nam nasze ciało. Wsłuchać się w nasze wewnętrzne sygnalizatory, które alarmują nasz umysł, w chwili odczuwania głodu, jak i w chwili sytości. Dalej wystarczy już tylko nasza determinacja, w pilnowaniu, by zdrowy rozsądek nie przegrał z pokusami wzrokowo – kulinarnymi, które spotykamy na każdym kroku.