Uncategorized

Mocne i legalne wspieranie amatorskiej kulturystyki

Same środki, jak i temat są ogólnie znane i jak donoszą i uświadamiają społeczeństwo media, kojarzony z nielegalnym dopingiem w sporcie wyczynowym, a więc zakazane. Takie skojarzenia nie będą raczej odbierane dobrze przez społeczeństwo, ale czy sterydy anaboliczne są środkiem zakazanym również dla amatorów oraz, czy ich posiadanie i zażywanie nie łamie prawa?

Legalność i przydatność pierwotna

Trzeba zacząć od tego, że sterydy nie są środkiem dopingującym, wymyślonym dla sportowców w celu podnoszenia ich wyników. Fakt, że znalazły takie zastosowanie, świadczy jedynie o tym, że ludzie szybko znajdują sposoby do ułatwienia sobie życia. Stworzono je z naturalnego hormonu – testosteronu i dla zastosowań medycznych. Niestety, okazało się, że praktycznie przynoszą więcej szkód aniżeli pożytku i obecnie w medycynie używa się już tylko samego testosteronu. Również w sporcie amatorskim na terenie USA środki te zostały z handlu wycofane, ale takie regulacje nie dotyczą Unii Europejskiej.

W czym sterydy anaboliczne pomagają sportowcom

Nie pomagają zawodowym sportowcom, niszcząc ich kariery i trzeba to wyraźnie zaznaczyć. Młody sportowiec, zażywający takie środki, może zamknąć sobie na zawsze drogę do kariery zawodniczej. W związku z tym nie powinni stosować tych środków ludzie, mający nadzieje na start w zawodach sportowych. Nieco inaczej ma się to w wypadku kulturystów-amatorów, ich bowiem stosowanie sterydów najczęściej dotyczy.

Takie sterydy jak Trenbolon, dają wymierne efekty w wyglądzie trenującego kulturystykę. Chodzi bowiem o działanie pobudzające komórki do wzmożonego dzielenia się, czyli procesy anaboliczne, a więc budujące. Wzmożona zostaje synteza białek, czyli budulca mięśni, powodująca wzrost ich masy, a skutkiem ubocznym jest również wzrost siły oraz wytrzymałości mięśni. Wzmaga się apetyt, rozrost kości, a także zwiększa się produkcja czerwonych krwinek, dzięki czemu organizm jest lepiej natleniony. W efekcie, w krótkich okresach, przy wzmożonym treningu i odpowiedniej diecie białkowej, kulturyści uzyskują widoczne przyrosty masy mięśniowej.

Ciemna strona

Najgorszym skutkiem ubocznym jest wzrost agresji i są tacy, którzy z tym sobie nie radzą. Może pojawić się łysienie albo nadmierne owłosienie, a u mężczyzn niestety spadek libido, zaburzenia wzwodu, a w skrajnych przedawkowaniach, nawet impotencja. Dlatego lepiej się zastanowić dobrze przed wspomaganiem się sterydami, a jeśli już je stosować, to w zalecanych dawkach.